Elite League: Αμύντας-Χαρίλαος Τρικούπης 85-78

Τον “έπιασε” στην βαθμολογία η ομάδα του Αμύντα τον Χαρίλαο Τρικούπη μετά την πολύτιμη νίκη που έκανε εναντίον του η ομάδα του Υμηττού με σκορ 85-78.

Ισορροπημένος ήταν ο ρυθμός του αγώνα στην αρχή του παιχνιδιού με τον Αμύντα να προηγείται με δυο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42,40). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στην τρίτη περιόδο και πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο , οι δυο ομάδες πήγαινα πόντο πόντο , ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων όμως τους χάρισε την πολυπόθητη νίκη με σκορ 85-78.

Από τον Αμύντα ξεχώρισαν οι Πίτερσον με 24 και Δόξας με 18 πόντους , ενώ από τον Χαρίλαο Τρικούπη ο Γκλάσπερ είχε 21 και ο Σάμαρτζιτς 18 πόντους.

Διαιτητές: Κατσαπρακάκης-Κατραχούρας-Σκανδαλάκης (Παλάτος)

Δεκάλεπτα: 20-22, 42-40, 68-61, 85-78

Αμύντας (Ζούπας): Καμπούρης, Μπιλάλης, Σιούντρης 11, Γκρέκας 5, Πίτερσον 24 (3), Γκάτζο 2, Μπέλη 10 (2), Γουίλσον 15 (1), Δόξας 18.

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χένρι 16, Γκλάσπερ 21 (4), Αγγελόπουλος, Τσουργιάννης 7, Σιδηροηλίας 4, Σάμαρτζιτς 18, Σταματογιάννης 9 (1), Νάνος, Ζαρκαδούλας 3 (1).