Λύγισε στη Πόλη ο Ολυμπιακός και τώρα όλα θα κριθούν στο ΣΕΦ

Δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στο Final 4 του Κάουνας ο Ολυμπιακός, καθώς ηττήθηκε από την Φενέρμπαχτσε με 73-69, η σειρά ήρθε στο 2-2 και το εισιτήριο για την τετράδα θα κριθεί το βράδυ της Τρίτης(9/5) στο ΣΕΦ.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-17. Η αναμέτρηση κινήθηκε σε χαμηλό σκορ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται στο ημίχρονο με 33-32.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν κατάφερε να βρει σκορ από απόσταση και έτσι δεν μπόρεσε να ανοίξει την διαφορά, ούσα μπροστά με 49-48 στο 30′.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός οδηγούσε το ματς στο 35′ με 60-59 αλλά ένα σερί των γηπεδούχων με 11-3,  τους έδωσε το πάνω χέρι για την νίκη, καθώς τους έφερε στο +7 ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε.

Η Φενέρ διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα και έκανε το 2-2 στη σειρά, νικώντας με 73-69.

O Πιέρ με 17 και ο Ντόρσεϊ με 16 πόντους ξεχώρισαν για την ομάδα του Ιτούδη ενώ κορυφαίος των Πειραιωτών ήταν ο Μακίσικ με 20.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-33, 48-49, 73-69.